W 2024 roku temat kredytów frankowych jest wciąż aktualny, a kredytobiorcy, którzy spłacili swoje zobowiązania we frankach szwajcarskich, mogą skutecznie dochodzić swoich praw w sądach. Znaczna liczba spraw dotyczących unieważnienia umów kredytowych z powodu klauzul abuzywnych nadal trafia do sądów, a wyroki są często korzystne dla kredytobiorców, między innymi dzięki nowemu orzecznictwu TSUE.
Co ważne, w przypadku już spłaconych kredytów sprawy są nawet szybsze i prostsze do przeprowadzenia, gdyż wyliczenie nadpłaconego kapitału, a tym samym kwoty możliwej do zwrotu, jest znacznie prostsze niż w przypadku nadal spłacanego zobowiązania.
Czym są klauzule abuzywane?
Klauzule abuzywne, znane również jako klauzule niedozwolone, to postanowienia umowne, które kształtują prawa i obowiązki konsumenta w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami, rażąco naruszając jego interesy. Klauzule te nie wiążą konsumenta, co oznacza, że są one uznawane za nieważne z mocy prawa, a umowa jest interpretowana tak, jakby te postanowienia nigdy w niej nie występowały. W przypadku kredytów frankowych klauzule abuzywne często dotyczą mechanizmów przeliczania rat kredytu według tabel kursowych ustalanych jednostronnie przez bank, co prowadzi do znacznego wzrostu kosztów kredytu dla konsumenta.
Kredytobiorca może żądać:
Najlepiej złożyć pozew jak najszybciej. Nawet jeśli spłata kredytu nastąpiła ponad 10 lat temu, zawsze można przeanalizować umowę kredytową i zaskarżyć jej zapisy. Kiedy złożyć pozew przeciwko bankowi? Aktualnie zmianie ulega orzecznictwo sądów i przepisy prawne warunkujące sytuacje frankowiczów. Coraz więcej umów jest unieważniana, a banki zwracają nadpłacony kapitał. Jednocześnie, trzeba mieć na uwadze, że zmienia się przez to sama sytuacja sektora bankowego oraz sytuacja banków. Im szybciej uzyskamy dla nas korzystny wyrok, tym lepiej, gdyż nie wiadomo jak za kilka lat może wyglądać kondycja finansowa banku, u którego dochodzimy swoich roszczeń.
Zgodnie z wyrokiem TSUE z 2021 roku, termin przedawnienia nie rozpoczyna biegu, jeśli kredytobiorca nie był świadomy istnienia klauzul abuzywnych i wadliwości swojej umowy.
W praktyce, warto każdy indywidualny przypadek skonsultować z adwokatem, który przeanalizuje sytuację kilka i określi czy bank może uznać w przypadku spłaconego już kredytu – roszczenia danego klienta za przedawnione.
W 2024 roku TSUE nadal wydaje wyroki korzystne dla kredytobiorców. Wyroki te wzmacniają pozycję Frankowiczów w sporach sądowych, co zachęca do składania kolejnych pozwów.
Przykładowo, wyrok TSUE z 2023 roku potwierdził prawo do unieważnienia umowy kredytowej z powodu niedostatecznej informacji o ryzyku walutowym.
Zyski mogą być znaczne, obejmując zwrot wszystkich wpłaconych rat, odsetek oraz opłat okołokredytowych. Można także ubiegać się o wynagrodzenie za korzystanie przez bank z kapitału.
Kalkulatory nadpłat dostępne online pomagają oszacować potencjalne korzyści.
Czas trwania spraw frankowych zależy od obciążenia sądów oraz indywidualnych okoliczności sprawy. Przeciętnie procesy te trwają od kilkunastu miesięcy do kilku lat.
Sprawy dotyczące kredytów frankowych, które zostały już spłacone, są często prostsze z kilku powodów:
Kredytobiorca nie jest już związany z bankiem bieżącymi płatnościami, co eliminuje konieczność rozstrzygania kwestii związanych z bieżącymi ratami i ich wpływem na budżet domowy. Oznacza to mniej skomplikowane obliczenia i prostsze rozliczenia finansowe.
Po spłaceniu kredytu hipoteka ustanowiona na nieruchomości jest zazwyczaj wykreślana z księgi wieczystej. To upraszcza sprawę, ponieważ nieruchomość nie jest już formalnie obciążona, a jej status prawny jest czysty, co eliminuje konieczność dyskusji o zabezpieczeniach kredytowych.
W sprawach dotyczących spłaconych kredytów ilość dokumentacji jest zazwyczaj mniejsza, co upraszcza proces sądowy. Dokumenty dotyczące bieżącej spłaty, które mogą być obciążone różnymi zmianami, aneksami i korektami, nie są już potrzebne.
Roszczenia są jasno określone i dotyczą zwrotu nadpłaconych środków oraz ewentualnych dodatkowych opłat. Nie ma potrzeby rozważania przyszłych zobowiązań, co upraszcza ocenę roszczeń przez sąd.
Bank zobowiązany jest do zwrotu nadpłaconych pieniędzy niezwłocznie po uprawomocnieniu się wyroku. Czas realizacji zwrotu zależy od procedur bankowych oraz egzekucji sądowej.
Koszty adwokackie są zróżnicowane i zależą od skomplikowania sprawy. Standardowe rozliczenie obejmuje opłatę początkową oraz prowizję od wygranej sprawy, często w wysokości procentu od uzyskanej kwoty ustalonego na podstawie umowy.
Kredytobiorcy ze spłaconymi kredytami frankowymi mają nadal szerokie możliwości dochodzenia swoich praw, zwłaszcza w kontekście zmieniających się orzecznictw sądów.
Można żądać unieważnienia umowy, zwrotu nadpłat oraz wynagrodzenia za korzystanie z kapitału kredytowego.
Warto na koniec dodać, iż kredytobiorcy którzy spłacili już swoje kredyty – na pozwie mogą tylko zyskać. Banki tego typu klientów masowo pomijają w organizowanych przez siebie akcjach ugodowych? Dlaczego? To proste - banki na ugodach z kredytobiorcami, którzy spłacili już swoje kredyty mogą tylko stracić.
Biorąc pod uwagę, że skuteczność w unieważnianiu umów frankowych z bankami wynosi ponad 90%, kredytobiorcy którzy spłacili już swój kredyt, to nadal ogromna siła jeśli chodzi o dochodzenie swych roszczeń w sądach.
Spłaciłeś już swój kredyt i nie wiesz czy masz szansę na wygraną w sądzie?
Prześlij nam swoją umowę, a my dokonamy jej bezpłatnej analizy.