Sankcja kredytu darmowego stanowi konsekwencję naruszeń prawnych przez banki i inne instytucje finansowe przy udzielaniu kredytów konsumenckich. Jest to forma rekompensaty dla kredytobiorców za nieprawidłowości w zawartych umowach, skutkująca obniżeniem pozostałych do spłaty rat do wysokości kapitału, a bank zobowiązany jest do zwrotu naliczonych dotychczasowo odsetek i opłat dodatkowych, takich jak ubezpieczenie czy prowizja.
Kredyty konsumenckie w banku Santander mogą być objęte sankcją kredytu darmowego, jeśli zawierają uchybienia formalne lub merytoryczne, co oznacza niezgodność z obowiązującymi przepisami prawa. Dotyczy to przede wszystkim umów, które nie zawierają wszystkich wymaganych informacji lub zawierają błędne wyliczenia.
Co do zasady, pieniądze z kredytu konsumenckiego, który może zostać objęty sankcje kredytu darmowego nie mogą być przeznaczane na działalność gospodarczą. Kredyt konsumencki może być przeznaczony na różnorodne cele prywatne, na przykład na zakup sprzętu elektronicznego, mebli, samochodu, finansowanie remontu domu, opłacenie wakacji lub spłatę wcześniejszych długów.
Limit takiego kredytu wynosi 255 500 zł. Formy, w jakich może być udzielany, obejmują między innymi kredyt gotówkowy, pożyczki celowe, kredyty odnawialne czy karty kredytowe.
Zgodnie z przepisami ustawy regulującej kredyty konsumenckie, banki lub inne instytucje finansowe są zobowiązane do udostępniania kredytobiorcom pełnych informacji na temat zaciąganego przez nich zobowiązania. Informacje te powinny obejmować całkowity koszt kredytu, roczną stopę oprocentowania, zasady jego spłaty oraz wszelkie dodatkowe opłaty pozaodsetkowe.
Ustawa ma na celu zapewnienie transparentności ofert kredytowych oraz ochronę konsumentów przed możliwymi nieuczciwymi praktykami. Niemniej jednak, obserwuje się przypadki, w których te wymogi nie są w pełni realizowane. Do najczęstszych nieprawidłowości należą niewystarczająco jasne informacje o całkowitych kosztach kredytu, przekraczanie ustawowych limitów opłat, nakładanie kosztów wyższych niż pierwotnie ustalono czy włączanie do umów postanowień zabronionych.
Korzyści z sankcji kredytu darmowego mogą być znaczące, sięgając nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Zależą one od kwoty kredytu oraz rodzaju stwierdzonych nieprawidłowości w umowie.
Przykładowo: kredyt konsumencki zaciągnięty w wysokości 50 tysięcy złotych na okres 3 lat. Po okresie roku, w związku z nieprawidłowościami w umowie i powołaniem się na instytucję sankcji kredytu darmowego, bank zwraca kredytobiorcy wszystkie koszty poniesione do tej pory, czyli wysokość odsetek, prowizji oraz ubezpieczenia, jednocześnie obniża pozostałe raty do spłaty do wartości pozostałego kapitału.
Nie, wcześniejsza spłata kredytu nie eliminuje możliwości skorzystania z sankcji kredytu darmowego. Warunkiem jest, aby od końcowego rozliczenia umowy przez bank nie upłynął więcej niż rok.
Wniosek o uznaniu kredytu za darmowy należy złożyć pisemnie, wskazując na nieprawidłowości w umowie. W przypadku odmowy przez bank, konsument ma prawo do skierowania sprawy o zapłatę do sądu.
Po odrzuceniu wniosku przez bank, kredytobiorca może dochodzić swoich praw na drodze sądowej. Skuteczne dochodzenie roszczeń wymaga jednak solidnego przygotowania i często wsparcia specjalistów prawa bankowego doświadczonych w sporach z bankami z zakresie sankcji kredytu darmowego.
Kancelaria adwokacka INLAW Adwokaci Gdańsk oferuje kompleksowe doradztwo prawne oraz wsparcie w procesach przeciwko instytucjom finansowym, mające na celu ochronę praw i interesów konsumentów.
Twoją sprawę możemy obsługiwać zdalnie. Oferujemy wygodne formy kontaktu – mail, telefon, WhatsApp czy Messenger. Reprezentujemy klientów także w ramach zdalnych rozpraw sądowych.